Wady i zalety okien aluminiowych

Jeszcze do niedawna okna aluminiowe były stosowane głównie w budownictwie komercyjnym i przemysłowym. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na umieszczenie ich w domach prywatnych.Warto przyjrzeć się ich wadom i zaletom, by dowiedzieć się, czy są dobrym rozwiązaniem.

Okna alumoniowe – zalety

Nie ma co ukrywać, że główną zaletą okien wykonanych z aluminium jest ich niewielka waga. Są one także stosunkowo wytrzymałe, zwłaszcza w porównaniu do bardzo popularnych okien PVC.

O oknach aluminiowych krąży krzywdząca opinia, że nie są tak energooszczędne jak chociażby okna plastikowe czy drewniane. Oczywiście, nie jest to prawdą. Aluminiowe ramy są obecnie produkowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych materiałów termoizolacyjnych, co sprawia, że nie wpuszczają do wnętrz więcej zimnego powietrza, niż jakiekolwiek inne okna.

Z pewnością aluminiowe ramy docenią ludzie, którym marzą się okna w niestandardowych, wymyślnych kształtach. Aluminium jest bowiem materiałem bardzo podatnym na formowanie, przez co stworzone z niego okna mogą przybierać najróżniejsze, niczym nieograniczone formy.

Co ważne, aluminium nadaje się zarówno do osadzania ciężkich przeszkleń – wtedy stosowane ramy są grubsze, jak i zwykłych szyb – można wtedy zastosować cienkie ramy, zwiększające powierzchnię okna.

Wady okien aluminiowych

Rama okna aluminiowego ma z reguły niską temperaturę, co może przeszkadzać niektórym ludziom. W przypadku poważniejszych uszkodzeń ramy, takich jak jej zgniecenie, złamanie czy odkształcenie, niemożliwe może być dokonanie jakiejkolwiek naprawy. Jedynym wyjściem pozostaje wtedy wymiana profilu na nowy. Okna aluminiowe wciąż dopiero zyskują na popularności, a ich produkcja odbywa się z reguły na zamówienie, dlatego ich cena może odstraszyć potencjalnych klientów. Niemniej jednak długa lista ich zalet sprawia, że z pewnością warto rozważyć ich zakup.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Okna do domu i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.